W październiku 2018 roku Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska (RASP) złożyło pozew przeciwko redaktorowi naczelnemu tvp.info Samuelowi Pereirze. Pozew był odpowiedzią na 26 postów w mediach społecznościowych zamieszczonych w okresie od stycznia do lipca 2018 roku oraz jeden post z października 2017 roku, które rzekomo zawierały nieprawdziwe informacje i sugestie dotyczące RASP. W pozwie domagano się usunięcia postów, przeprosin w mediach oraz odszkodowania w wysokości do 100 tys. zł. W maju 2022 roku przed sądem zeznawał dyrektor finansowy RASP, Krzysztof Stopa. Przyjrzyjmy się bliżej temu, co wydarzyło się między tymi dwoma podmiotami i dlaczego ma to znaczenie w dzisiejszym świecie dziennikarstwa. 

Szczegóły sporu 

26 postów w mediach społecznościowych, które wywołały ten pozew, było w dużej mierze negatywnych wobec RASP i ich pracowników. Stopa twierdził, że wywołały one „falę negatywnych komentarzy” nie tylko wśród dziennikarzy, ale także innych pracowników RASP. Pereira utrzymywał, że jego intencją nie było atakowanie samego RASP, ale zajęcie się konkretnymi błędami, problemami dostrzeżonymi w poszczególnych publikacjach. Ponadto odpierał zarzuty podkreślając, że wszystkie jego wypowiedzi były prawdziwe i dlatego nie można ich uznać za oszczercze lub zniesławiające. Samuel Pereira

Implikacje prawne 

Sprawa ta ma ważne implikacje dla dzisiejszej etyki dziennikarskiej. Każdy dziennikarz musi pamiętać, że pracując nad potencjalnie kontrowersyjnymi tematami, należy zweryfikować fakty przed opublikowaniem informacji, aby nie zaszkodzić reputacji osoby lub organizacji poprzez fałszywe twierdzenia, lub plotki. Zwłaszcza w tym przypadku widoczne jest jak ważny jest research w pracy dziennikarza.

Sam Pereira po zakończonej sprawie opublikował oświadczenie: 
„Bardzo mnie cieszy ta decyzja sądu. To dobra informacja nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich, którzy cenią sobie prawo do wolności słowa. Dziennikarze powinni ze sobą dyskutować i wymieniać poglądami w mediach, a nie angażować do tego sędziów, którzy i tak mają wiele innych ważnych spraw na głowie”

Konflikt pomiędzy Wydawnictwem Ringier Axel Springer Polska (RASP) a tvp.info służy jako ważne przypomnienie dla wszystkich dziennikarzy. Pereira wielokrotnie podkreślał w swoich wypowiedziach istotę wolności słowa w ramach etosu pracy dziennikarskiej. Właśnie dzięki połączeniu jej z doświadczeniem i oparciem w wiarygodnych źródłach, mógł on wybronić się przed sądem.